Citroen C3 Sx. 1.6 HDI

Yaklaşık olarak 1 senelik 80 bin km. gibi ciddi bir yol potansiyelinden sonra bu araç hakkındaki görüş ve önerilerimi siz değerli okuyucularıma sunacağım. Şahsen çiçekçiolduğumdan dolayı servislerimde bu aracı kullanıyordum.

İlk almaya karar verir citroen c3 2006 model sx. 1.6 hdı  kapora verdiğimde her sorduğum kişinin başına bela olur sözlerinden tam cayacak ken aldığım bu araç yüzümü kara çıkartmayıp 5 aracım içerisinde ki en sevdiğim aracım olma özelliğini almış bulunmaktadır.

Hem ekonomik hemde bir o kadar konforla donatılmış araçda yol bilgisayarından, dijital klima, 4 hava yastığından, panoramik cam tavana kadar üst segmentteki araçlardan daha çok konfor sunan bir araba olma özelliğini taşımaktadır.

Yakıt konusunda şehir içerisinde 47 LT euro diesel mazot ile sakin bir sürüş tarzı ile ortalama 950 km yol rahatlıkla yapılıyor. Bir çok şehir dışı tecrübemde ise 90-110 ortlama hız ile 1250 km. den aşağıya düşmemektedir.

Aracın en büyük eksisi araç içerisinde özellikle en ufak kasislerde bile araç içerisindeki tıkırtılar insanı biraz rahatsız ediyor. Kendi aracım 1.6 92 beygir olduğundan dolayı her türlü süratte gaza basdığınızda koltukla biraz daha fazla haşır neşir oluyorsunuz :)Beklenenden çok fazla performans verdiği bir gerçek. 120-130 bg motorlara rahatlıkla kafa tutabilirsiniz. 3. vitesden sonra kendi sınıfında yolda tutacak araç bulamadım.

Fakat bir diğer özelliği ise bakım maliyetlerinin servis dışında çok uygun fiyata mal olmasıdır. 15 bin bakımları 120 tl 30 bin bakımları 200 tl 60 bin ağır bakımları ise 500 tl gibi ekonomik fiyatlara gelmektedir.

80 bin km de aldığım araç 160 bin km ye geldiğinde bana aşırı bir masraf açmamış sınıfını başarı ile geçmiştir. Alacak arkadaşlara hor kullanmadıkları sürece sürücüsünü üzmeyecek araçlar başında geleceğinden emin olabilirsiniz.  Özellikle araç kilometrelerine dikkatli baktırınız. Sattığım 160 binde olan aracımı sahibinden.com da 85 binde görünce psikolojimi sizde anlabilirsiniz. Özellikle direksiyon ve plastik kısmındaki aşınmaları dikkate alın. 85 binde hiç bir araç istanbulda aşınmaz arkadaşlar.